Czyli cytaty z Tadeusza Cymańskiego

 • A już coś mam, mam coś dobrego, bo to co rzeczywiście jest mi wspólne z Markiem Borowskim to jest to, że jest szachistą. Ja jestem szachistą, no miłośnikiem tej gry, z tego, co wiem bardzo dobrze gra marszałek Borowski też lubi szachy i powinien jak szachista zagrać, postawić na tego, bo chociaż, który jest chyba w szachach lepszy, a myślę, że pomimo, że nie grałem ani z panią Waltz – Gronkiewicz, ani z Marcinkiewiczem, myślę, że Kazik gra lepiej, pomimo tego, że pani Waltz – Gronkiewicz z bankiem coś do czynienia, ale liczyć warianty i grać w szachy to jednak trochę co innego niż liczyć pieniądze.

Źródło: Radio Zet, rozmowa z Moniką Olejnik, 16 listopada 2006 • Ale ja nie widzę siebie w partii Giertycha z prostego powodu. Formacja, której przywódca ma monopol na całą prawdę i mądrość, na dłuższą metę nie ma szans.

Odpowiedź na pytanie Sterlingowa i Wąsa: Czy pan, gorący katolik, bardziej niż do PiS nie pasowałby do LPR?, Duży Format 3/664 2006 I 6


 • Będę się musiał teraz trochę wylaszczyć. Potrzebuję kilku nowych garniturów i nesesera. Nie chcę być dziadem w Europarlamencie.

O swoim wyborze na eurodeputowanego. Źródło: Super Express z 12 czerwca 2009 r.


 • Boleję nad swoim gadulstwem, walczę z tym, uczę się zwięzłości, ale wychodzi, jak wychodzi. Ciągle się uczę. Zauważyłem na przykład, że w telewizji najlepiej sprzedaje się autentyczność. Dlatego jadę na instynkcie. Mówię do rozumu i do serca. Tak jest najlepiej. Intelekt, kojarzenie i forma, czyli bajer. Bach, szybka riposta, wcięcie się, nie można się zagapić, bo inaczej w ogóle się do głosu nie dojdzie. Mam taką książkę „Erystyka”. Tam są wszystkie chwyty opisane. I wszystkie są, nie ukrywam, moralnie podejrzane. Pamiętam taką konferencję prasową Tuska. Najpierw powiedział: „Na zdrowiu się nie znam”. Pokazał w ten sposób, że jest skromny. Potem dodał: „Ale zna się na tym profesor Religa, który tu ze mną jest i popiera Platformę”. Powołał się w ten sposób na autorytet i się uwiarygodnił. Proste, nie? Ja to wszystko widzę. A ostatnia rada w „Erystyce” dotyczy sytuacji bez wyjścia, kiedy się już przegrało dyskusje i wszystko zawiodło: „Zdenerwuj swego interlokutora, jak ci starczy odwagi, to nawet go obraź. Wytrącony z równowagi przeciwnik może popełnić błąd i powiedzieć coś, co go skompromituje”. Doskonałe dzieło… Muszę to sobie jeszcze raz przeczytać.

Źródło: Wywiad dla Gazety Wyborczej


 • Co to w ogóle znaczy rozprawić? Nigdy nie mieliśmy takiego celu. Wśród homoseksualistów są także mądrzy, bardzo utalentowani i pracowici ludzie. Nie można im tego odbierać. Jeżeli zaś chodzi o PiS, to udało nam się pozostawić te sprawy w sferze prywatnej, intymnej. Każda partia ma prawo mieć w swoich szeregach takich ludzi. Właściwie to jestem panu Biedroniowi wdzięczny za te słowa, bo skoro twierdzi, że w wysokich władzach PiS są homoseksualiści, to dopiero byłby piękny dowód naszej tolerancji. Tacy ludzie mogą realizować się na każdej płaszczyźnie, a u nas także politycznie.

O zarzutach Roberta Biedronia ws. projektu ustawy o zakazie propagandy homoseksualnej. Źródło: dziennik.pl z 30 lipca 2009


 • Dlaczego – pytanie, panie marszałku – dlaczego naciski, naciski? A przecieki? (Wesołość na sali) Dlaczego przecieki nie są badane? Powiem wam dlaczego: Jeszcze nie rozgrzaliście silników, a już wam olej wycieka – taka szczelność!

Źródło: wystąpienie sejmowe podczas debaty nad projektem uchwały ws. powołania komisji śledczej, 11 stycznia 2008


 • Niestety ze smutkiem muszę stwierdzić, że ani prośba, ani błaganie nic nie pomogły, bo trudno uznać za pytania poselskie pytania: Czyż nie? A teraz, jaka jest melodia? Dlaczego naciski, naciski? Dziękuję serdecznie, panie pośle. * Don, ale mnie pani prowokuje od ranka, taki piękny dzień – don, don, don, zaraz usłyszę, że Corleone jeszcze.

Źródło: wywiad z Moniką Olejnik w Radiu Zet wp.pl 


 • Giertych pojechał po bandzie i przeginka jest oczywista. * Ja lubię zabawę, kawały, pieśni biesiadne, ale z alkoholem jestem bardzo ostrożny, bo źle znoszę. Męczy mnie potem kac. Wódki nie lubię, wolę piwo lub wino… Rozumiem, czemu ludzie piją. Jak jestem na rauszu, to mi zaraz wydaje się, że te ustawy są lepsze, sytuacja jaśniejsza, a sukcesy większe. Na ogół piję z dobrej okazji… Szkoda mi tych, co piją ze smutku.

Źródło: Wywiad dla Gazety Wyborczej


 • Ja swoje dzieci kocham nad życie i nigdy bym żadnego z nich nie skrzywdził! Ale oczywiście uważam, że ojciec ma prawo dać klapsa, kiedy inne sposoby przemówienia do rozsądku nie skutkują. Ważne, żeby nie bić w złości, nie bić po to, by skrzywdzić, upokorzyć. Karanie dziatek, także fizyczne, to po prostu nieprzyjemny obowiązek rodzica.

Źródło: Wywiad dla Gazety Wyborczej


 • Jak się dziecko bawi zapałkami, to nie ma potem co płakać, że się poparzyło.

Opis: o żalach Kazimierza Marcinkiewicza na temat artykułów o jego życiu prywatnym. Źródło: dziennik.pl z 20 maja 2009


 • Każdy pies ma prawo raz w życiu zobaczyć miejsce pracy swojego pana.

O suce byłego wicepremiera Ludwika Dorna. Źródło: Kawa na Ławę


 • Każdy ma prawo definiować głupotę po swojemu. Pan Biedroń nie ma dzieci, więc łatwiej mu formułować ostre sądy. Zgadzam się, że trzeba szanować ludzi nie tylko tych o odmiennej orientacji, ale też rasy czy wyznania. Szacunek należy się jednak także rodzicom, którzy próbują dbać o dobro swoich dzieci. Pan Biedroń powinien to zrozumieć, a nie straszyć dzieci Mularczykiem.

O zarzutach Roberta Biedronia ws. projektu ustawy o zakazie propagandy homoseksualnej.  Źródło: dziennik.pl z 30 lipca 2009


 • Kiedy myślę o mediach, to jako katolik, polityk i poseł czuję się zawstydzony. Nie udało nam się zbudować mediów katolickich. Liberalne są, naszych nie ma. Dobrych gazet brak. I między innymi dlatego taki człowiek jak ojciec Rydzyk zasługuje na szacunek.

Źródło: Wywiad dla Gazety Wyborczej


 • Mają sporo racji, problem zaczyna się, gdy przedstawiają swoje recepty. Ale ja Lepperowi talentu nie odmawiam. On świetnie mówi językiem ulicy. Nie zapomnę też, jak kiedyś, w Dzień Kobiet, przemawiał w Sejmie w czasie antenowym i złożył pięknie życzenia wszystkim paniom. Wymienił nie tylko posłanki, również panie z bufetu, z biur, sprzątaczki. My się z niego w Sejmie śmiejemy, a potem do mnie tu, w Malborku, podchodzą starsze panie i mówią: „Ten Lepper to się jednak o nas upomniał”.

Źródło: Wywiad dla Gazety Wyborczej 


 • Mam taką potrzebę, by myśleć a nie mówić.

Pytany co sądzi o dymisji Kazimierza Marcinkiewicza


 • Mocno podjarał się chyba w tej Hiszpanii rozmowami z Zaperato.

Dla Politbiuro.pl o pomysłach Grzegorza Napieralskiego, który domagał się usunięcia krzyża z sali Sejmu


 • Nas by tutaj nawet nie było na tej sali, gdyby matki nas nie wypieściły i nie wykarmiły piersią.

Z sali sejmowej


 • Nie lubię słowa „kariera. Kojarzy mi się z Dyzmą. A «na kawałek nieba i kawałek chleba zapracować trzeba». Moja mama ciągle pomaga komuś zbierać pieniądze na węgiel.

Źródło: Gazeta Wyborcza


 • Nie ma lepszej inwestycji, i nas by tutaj nie było na tej sali, gdyby matki nas nie wypieściły, nie wycieszyły i nie wykarmiły piersią.

Na temat urlopów macierzyńskich


 • Ocena Radia Maryja, jaka funkcjonuje, jest przesadna i nieuczciwa. Ja wiem, jak ludzie go słuchają i ile tam dobrych rzeczy się dzieje. A moja mama jak go słucha!

Źródło: Wywiad dla Gazety Wyborczej


 • Od dzieciństwa jestem zbieraczem znaczków pocztowych. Zawsze szukałem piękna w znaczkach. To z dzieciństwa zostało i do dziś wykupuję abonament.

Źródło: Tygodnik Poczta Polska


 • Ona nie może wytrzymać chwili, by nie uderzyć w kler.

O Joannie Senyszyn.  Źródło: Gazeta.pl


 • O wartości chwili nie przesądza jej długość, a jakość.

Źródło: program Kawa na ławę.  Komentarz do krótkiej wizyty Georga Busha w Polsce. • Pieniądze… Czy wy wiecie, jakie spustoszenie w lodówce potrafi zrobić nastoletni chłopak? Wróci taki z treningu, zakrada się do lodówki i zaczyna. Chleb ciach, ciach i już jest cały stół kromek. Potem kiełbasa: ciach, ciach, ciach i pół kilo w plasterkach poszło. W końcu pytam żonę: Baśka, gdzie są pieniądze!? Zapisujemy teraz każdy wydatek. Kino, tramwaj i tak dalej. I co się okazało? Na sam jogurt 300 złotych miesięcznie wydajemy! Jak czasami nas, posłów, zaczepiają i chcą, żebyśmy coś zasponsorowali, to mi ciężko 50 złotych wyjąć. A niektórzy posłowie to i tysiąc dają. Skąd mają – nie wiem, bo czasami dzieci niewiele u nich mniej. I to mnie dziwi.

Źródło: Wywiad dla Gazety Wyborczej


 • Proszę Państwa! Ja wystąpię w obronie nocy, bo jest powiedzenie, że noc jest przyjaciółką kochanków i złodziei. (Wesołość na sali, oklaski) Tak że noc nie jest niczym złym, zależy do czego jest użyta. (Wesołość na sali) I częściej noc ludzi łączy niż dzieli. (Wesołość na sali, oklaski) Proponowałbym więc, żeby jednak wprowadzić troszeczkę nastroju.

9. posiedzenie Sejmu w dniu 26 stycznia 2006 r.; cytat za stenogramem; nocne głosowania nad wyborem członków KRRiT


 • Przemek jednak ten klub trzyma. Będąc twardzielem, ma też cechy ojcowskie. Potrafi czasami, jak powiemy: Przemek, daj spokój, nie krzycz… To się otwiera.(…) Żal go będzie. Niestety, nie ma dwóch Przemków, nie ma dwóch braci.

O Przemysławie Gosiewskim


 • Setki tysięcy młodych Polaków codziennie zabijają. Co prawda myszką komputerową, ale to nic nie szkodzi. My im na to pozwalamy. Ja wiem, że mamy demokrację: «Niech żyje wolność i swoboda, i dziewczyna młoda», ale są granice. Czy trzeba daniny krwi, żebyśmy się nad tym problemem pochylili? A spójrzcie na naturę, jak zwierzęta troszczą się o swoje młode… No, niektóre nawet zjadają swoje młode, ale to inna sprawa, większość chroni. Takie pingwiny. Noszą jajo całymi tygodniami, chudną, nie jedzą, ale noszą. Mamy być gorsi od zwierząt?

O grach komputerowych Źródło: Gazeta Wyborcza


 • Szepcze władcy do uszka czasami słodycz, a czasami gorycz.

O Rafale Grupińskim Źródło: politbiuro.pl z 25 lipca 2008


 • Ten facio to realizator idei Andrzeja Leppera i groźne zjawisko.

O Januszu Palikocie  Źródło: tvn24.pl z dnia 28 maja 2009


 • To jest ostre sformułowanie, ale z faktami nie będziemy dyskutować. Proszę Pana, pytania dlaczego bardzo wysokie wskaźniki poparcia były w więzieniach dla Platformy pozostają otwarte.

Źródło: Szkło Kontaktowe z 2.01.2008


 • To nie jest sprawa Zbigniewa Romaszewskiego, ale postawa senatorów PO. Można powiedzieć knot i wtopa.

O niewybraniu Zbigniewa Romaszewskiego na wicemarszałka Senatu.  Źródło: onet.pl


 • To nie jest nawet rewolucja. To jest rewolta, pucz, zamach po prostu!

Debata nad wotum nieufności dla Ewy Kopacz. Źródło: Fakty TVN z 25 lipca 2008


 • W polityce wyznaję taką zasadę, że z tą koalicją jest tak jak z duchami. Jak nie zobaczysz, to nie uwierzysz.

Źródło: Polsat


Za, a nawet przeciw to jego metka. Zrobił niezły kabaret.

O Lechu Wałęsie o Źródło: dziennik.pl z 18 maja 2009


 • Zawsze wygolony, pachnący. Z takim facetem nawet niedźwiadka przyjemniej się robi niż z jakimś chudziakiem ze szczeciną.

O nowym wicepremierze Przemysławie Gosiewskim. Źródło: TVN 24,16 maja 2007

8 odpowiedzi do “Zasłyszane”

 • Anna K.:

  Panie Tadeuszu! Świetna retoryka, nietuzinkowa osobowość, charyzma! Jest Pan moim ulubionym posłem od wielu, wielu lat. Szkoda, że tak mało Pana w polskim parlamencie. Proszę wracać do Polski. Pozdrawiam, fanka :)

 • :-) PSLowiec:

  Panie Tadeuszu jest Pan Mistrzem Świata ripost
  Szkoda ,że nie ma Pana w PSL-u

 • sympatyk PiS ze Słupska,nie daj Boże ,z tym dziadem….,bo jak nas widzą tak o nas piszą,i po mowie nas poznają….Skąd tu się znalazłam ?, …z listy PiS-u na wybory jest Rober Kujawski ,którego miałam z przyjemnością /dla mnie/ poznać.:)) .
  pozdrawiam pana Posła

 • … zapomniałam dodać ,ze lubię humanistów ,chociaż byłam za ścisłymi naukami;fizyka ,matematyka ,chemia.
  miłego dnia

 • M.Piątek:

  Z przykrością stwierdzam,że brak zasad idzie w parze z brakiem kultury.Jestem zasmucona,że musiał Pan w programie T. Lisa toczyć walkę z ludźmi o tak niskim poziomie świadomości i kultury. Myślę jednak,że format Pana, osobowość i poglądy, bronią się same. Pozdrawiam serdecznie i życzę jak najmniej takich “dyskusji” jak ta wczorajsza.

 • AdamW:

  moim zdanie Panie Europośle popełnia pan błąd słuchając Ziobry,pod kierownictwem Ziobry byście byli drugim PJN-em,tzn:podobne poparcie,nie rozumie Pan że wielu takich jak ja nie głosuje na PIS tylko na Jarosława Kaczyńskiego,bez tego człowieka byście byli marginesem,cenie sobie Pana ale uważam że niesłusznie nazywa Pan go dyktatorem,powinniście życzyć mu zdrowia by jak najdłużej szefował,bez niego będzie 5%-7% poparcia

 • Kuba:

  Witam, w całej rozciągłości popieram Pana po wczorajszych “wydarzeniach”. Życzę dużo siły i wytrwałości! Serdecznie pozdrawiam ;)

 • Aleksander:

  Witam Pana bardzo serdecznie. Chciałbym Panu tylko przekazać, że partia PIS dużo straci na tej całej aferze. Uważam Pana za postać bardzo medialną i lubianą przez wyborców. Mam tylko 17 lat, ale jeśliby stworzył Pan partie polityczną z poglądami, które tak często wygłaszał choćby w “Kawie na ławie” oddałbym swój głos. Jeśliby tak się stało mam nadzieję, że PIS zrozumie jak wiele stracił… Pozdrawiam z Poznania :)

Dodaj odpowiedź