Tadeusz Cymański – polityk, samorządowiec, jedna z najlepiej rozpoznawalnych postaci polskiej sceny politycznej. W latach 1997–2009 poseł na Sejm III, IV, V i VI kadencji z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, od 2009 poseł do Parlamentu Europejskiego.


Z pochodzenia Pomorzanin, urodził się w Nowym Stawie niedaleko Malborka. W 1978 roku ukończył studia w zakresie ekonomiki transportu lądowego na Wydziale Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 1978–1990 pracował w Oddziale Banku Gospodarki Żywnościowej w Malborku na stanowisku lustratora. W 1980 zaangażował się w działalność NSZZ “Solidarność”, przewodniczył Komisji Zakładowej “Solidarność” w malborskim oddziale BGŻ. W latach 1989–1990 działał w Komitecie Obywatelskim, był przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego w Malborku. W latach 1990–1998 zajmował stanowisko burmistrza Malborka, przez następne trzy lata zasiadał w radzie tego miasta. W latach 1990–1998 był członkiem Porozumienia Centrum, później do 2001 należał do Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego. W latach 2001–2002 działał w Przymierzu Prawicy. Od 2002 należy do PiS.


Od 1997 sprawował mandat posła na Sejm, początkowo z listy Akcji Wyborczej Solidarność. W 2001 i 2005 był wybierany z ramienia PiS w okręgu gdańskim. W wyborach parlamentarnych w 2005 zdobył 23 518 głosów. W Sejmie V kadencji od 9 listopada 2005 był zastępcą przewodniczącego w Komisji Polityki Społecznej. Przez część tej kadencji zasiadał w Komisji Zdrowia, pracował też w Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz czwarty uzyskał mandat poselski, otrzymując 14 064 głosy.


W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 został wybrany w okręgu wyborczym Gdańsk eurodeputowanym.


W życiu jak i w polityce jest wierny swoim tradycjonalistycznym poglądom, opowiada się za tradycyjnym modelem rodziny i tak też wychowuje swoje dzieci. Od początku swojej drogi politycznej związany z prawą stroną sceny politycznej, zaczynając od działalności w  Stronnictwie Konserwatywno-Ludowym, aż do chwili obecnej – w Parlamencie Europejskim reprezentuje Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.


Dzięki niezapomnianej gestykulacji, barwnej retoryce i oryginalnym dygresjom zdobył sobie sympatię dziennikarzy. Jest stałym gościem programu Bogdana Rymanowskiego “Kawa na Ławę”.  Został Osobowością roku 2005 w plebiscycie Radia Gdańsk oraz otrzymał trzecią nagrodę w konkursie na Złote Usta w 2007 roku.


Z zamiłowania szachista, posiada I kategorię szachową. W Sejmie cieszy się opinią jednego z najlepszych graczy, miał okazję w grze symultanicznej pokonać samego mistrza świata Anatolija Karpowa.

2 odpowiedzi do “Życiorys”

  • Porownujac panski zyciorys z Wikipedii do biografii zamieszczonej na panskiej stronie ,zapomnial pan dopisac czy przeoczyl okres kilkuletni tzn od 1972-1978 gdy byl pan (przepraszam za wyrazenie)czlonkiem – Zwiazku Socjalistycznej Mlodziezy Polskiej.Czy moglby mi pan wyjasnic :ktora z wersji panskiego zyciorysu jest falszywa lub zaklamana?

  • jest pan błędem genetycznym proponuję się powiesić

Dodaj odpowiedź